Kali Linux Password Recovery Mode

Linux işletim sistemlerinde recovery mode ile root parolası değiştirilebilir. Örnek olarak Kali Linux makinasını recovery mode (kurtarma modu) ‘ a alarak root parolası nasıl değiştirilir ona bakalım.

İlk önce Kali Linux makinamızı başlatıyoruz. Daha sonra aşağıdaki resimde görüldüğü gibi alt ok tuşu ile “Advanced options for Kali GNU/Linux” yazısının üzerine geliyoruz ve ardından “e” tuşuna basıyoruz.

Açılan pencerede alt ok tuşu ile en alta iniyoruz ve aşağıdaki resimde görüldüğü gibi ro (read only) yazan kısmı rw (read write) olarak değiştiriyoruz ve aynı satıra init=/bin/\bash ekliyoruz.

NOT : Bazı karakterleri ( = / \ i ) yazarken zorlanabilirsiniz çünkü TR karakterler kullanılmamaktadır. Klavyeniz TR Q veya TR F olduğu için google ‘ a “eng keyboard” yazıp görsellere baktığınızda klavyenizden bu karakterleri kolaylıkla bulabilirsiniz.

Daha sonra Control (ctrl) + X tuş kombinasyonu yapıp shell ortamına düşüyoruz.

NOT : İlk Control + X tuş kombinasyonu yaptığınızda hemen shell ortamına düşemeyebilirsiniz. Bunun için tekrardan “Advanced options for Kali GNU/Linux” yazısının üzerine gelin ve tekrardan “e” tuşuna basın. Ardından Control + X tuş kombinasyonunu kullanırsanız shell ortamına düşersiniz. Bunu da yaptınız düşmediyseniz aynı işlemleri birkaç defa daha tekrarlayın.

Artık terminal ekranına “passwd” yazıp enter tuşuna basarsanız sizden yeni bir password girmenizi isteyecek. Yeni password’u girip enter tuşuna bastığınızda parolayı tekrarlamanızı isteyecek. Aynı parolayı bir kere daha girdiğinizde “root” parolası değişmiş olacaktır.

Bu aşamadan sonra makinayı shutdown yapıp yeniden çalıştırabilirsiniz.

Username : root
Password : Belirlediğiniz parola